LEDGER АБО TREZOR: У ЧОМУ ВІДМІННОСТІ І ЯКИЙ ГАМАНЕЦЬ КРАЩЕ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ криптовалют
LEDGER АБО TREZOR: У ЧОМУ ВІДМІННОСТІ І ЯКИЙ ГАМАНЕЦЬ КРАЩЕ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ криптовалют

Апаратні гаманці сьогодні по праву вважаються одним з кращих кріптовалютних сховищ за рахунок зручності і надійності. На ринок виходить все більше виробників, але лідирують як і раніше два — Ledger і Trezor. В основному саме з них вибирають кращий гаманець користувачі, і вибір цей часто важкий. Щоб його спростити, розглянемо особливості гаманців обох компаній і постараємося розібратися, який пристрій краще сьогодні!

Апаратні гаманці Ledger і Trezor: історія створення
Апаратні кріптокошелькі — це фізичні пристрої електронного типу, розроблені спеціально для зберігання криптовалюта. Відрізняються вони підвищеної захищеністю внутрішніх сховищ, а між собою різняться технологіями захисту, які в них використані, і функціоналом.

За цими параметрами користувачі найчастіше вибирають кращий гаманець. Основним критерієм, як правило, є захищеність, оскільки основна функція гаманців — убезпечити гроші користувача від зловмисників.

Функціонал в апаратних кріптокошельках плюс-мінус схожий, тому такий ролі не грає.

Ledger і Trezor стали лідерами ринку саме завдяки надійності своїх продуктів. Або, принаймні, надійності в очах користувачів.

Компанія Ledger з’явилася в 2014 році стараннями француза Еріка Ларшевека. Кілька років до цього він вивчав можливості криптовалюта у Французькому біткоіни-центрі, який сам і заснував.

За підсумками роботи він прийшов до висновку, що присутні на ринку в той момент гаманці катастрофічно ненадійні, а тому кріптоіндустрія потребує якісного, захищеному продукті. Ця лінія — прагнення до максимальної захищеності гаманця — стала основою ідеології компанії Ledger і забезпечує їй зростаючу популярність донині.

Трохи інші причини популярності у Trezor. Ця компанія — першопроходець в своїй області, причому першопроходець непоганий. З’явилася вона в 2012 році в Чехії, коли у одного із засновників — Марека Палатінус — вкрали з гаманця більше 3 тисяч біткоіни (близько $ 12 тисяч на той момент).

Палатінус, що був тоді керівником блокчейн-компанії Satoshi Labs, прийшов до того ж висновку, що і пізніше Ларшевек: що індустрії необхідно надійне пристрій для зберігання криптовалюта. Спільно з співзасновником Trezor він розробив перший апаратний гаманець за всю історію криптовалюта.

Користувачі рішення оцінили і гаманець порівняно активно купували, оскільки пристрій на той момент було проривним і виглядало куди надійніше альтернатив.

Палатінус намагався його оптимізувати, Trezor з покупцями взаємодіяла відкрито, особливих багів, збоїв і витоків не траплялося, тому гаманець швидко завоював ринок.

Після нього стали з’являтися копії-альтернативи, але жодна з них не перевищувала оригінал, тому перевага віддавалася оригіналу і Trezor істотно відірвався від конкурентів. Так справи йшли до появи Ledger, але навіть зараз багато хто віддає перевагу Trezor за старою звичкою.

Апаратні гаманці Ledger і Trezor: ключові відмінності захисту
Захищеність апаратних кріптокошельков забезпечується на декількох рівнях — апаратному, призначеному для користувача і фізичному. Чим краще реалізований захист на кожному з них, тим вище надійність гаманця і потенційна збереження криптовалюта.

Не можна сказати, що якийсь з рівнів набагато важливіше іншого об’єктивно. Але при розгляді кріптокошельков апаратний рівень грає найбільшу роль, тому що забезпечити дійсно хороший захист тут складніше і дорожче за все — і нею часто нехтують.

Тут — ключова відмінність гаманця Ledger від Trezor. Строго кажучи, мова піде про Ledger Nano S: він єдиний сьогодні продається офіційно. Раніше компанія пропонувала ще одну модель — Ledger Blue, але пізніше через слабо попиту, дорожнечі і меншою надійності її з офіційного магазину вилучили.

Будь-яким апаратним гаманцем управляє мікроконтролер (чіп), який генерує і, умовно кажучи, зберігає приватні ключі. Генерація приватних ключів як така використовується далеко не тільки в блокчейн-технології, а практично скрізь, де відбувається передача зашифрованих даних. Відповідно, чіпів сьогодні багато.

У Trezor використовується один з найпростіших — STM32F205. Лінійка STM32F2хх з’явилася більше п’яти років тому, сьогодні використовується в найпростіших електронних пристроях, що не передбачає ніякого особливо надійного шифрування даних і не має сертифікату безпеки, тобто не відповідає прийнятим на сьогодні міжнародним критеріям.

У Ledger Nano S контролера два:

STM32F042K. Контролер з лінійки, схожою на STM32F2хх і за характеристиками безпеки відрізняється мало.
ST31H320. Більш надійний, має міжнародний сертифікат безпеки EAL5 + і є, згідно до сертифіката, «безпечним сховищем» або «безпечним анклавом». Використовується, наприклад, при деяких банківські транзакції. Саме він відповідає за зберігання приватних ключів в Ledger.
Що з цього? Д