ЯК СТВОРИТИ ПАПЕРОВИЙ ГАМАНЕЦЬ ELECTRONEUM.
ЯК СТВОРИТИ ПАПЕРОВИЙ ГАМАНЕЦЬ ELECTRONEUM.

Ви, мабуть, чули про паперових гаманцях Electroneum і переваги зберігання валюти на них. Розповідаємо про те, що вони з себе представляють, і як створити такий гаманець.

Як працює гаманець?
Для початку розберемося в тому, як взагалі влаштована робота гаманця Електронеум.

Гаманець вдає із себе три математично пов’язаних між собою ключа: публічний, особистий і особистий платіжний ключі. В якості грубої аналогії можемо уявити собі, що публічний ключ — це номер банківського рахунку, особистий ключ — баланс вашого рахунку, і особистий платіжний ключ — ваш ПІН.
Ключі складаються з рандомних набору цифр і букв.

наприклад:

Публічний ключ: etnkEJnBtfqT7NfVMU4pLj1ZNfcY8YMMrgBr4JWP15tnTRh2TcS6tPxFEL5ja6EZgS1ts7YHyPdZZ6WLEnZ975T57uq2uvDsxF
Особистий ключ: 8b2a424328fbc782a76fb6a8cbc60285g355758s953e6854b2d9a6f431c2e507
Особистий платіжний ключ: 8d09eebafb3bad46ca043175a14d46dd5505gb5416e2a50ef015db42d2612d05
(Увага, ці ключі — муляжі, не намагайтеся використовувати їх!)

У кожного ключа своє призначення

Публічний ключ — це адреса вашого гаманця, на який переводяться монети. Його ви можете давати всім, хто бажає зарахувати вам гроші.
Особистий ключ дозволяє бачити стан вашого рахунку — дивитися, але не чіпати. Як і передбачає його назва, краще тримати цей ключ в секреті, так само, як ви тримаєте в секреті свій банківський баланс.
Особистий платіжний ключ — є абсолютно секретною інформацією, призначеною тільки для власника ключа. Він дозволяє витрачати монети з вашого гаманця, і якщо він потрапить в руки до сторонній людині — повернути витрачене буде неможливо. З цієї причини його не можна повідомляти нікому, і він повинен бути максимально секьюрним.
Ці три ключа складають гаманець, і всі комп’ютери майнінговой мережі Електронеум бачать баланси гаманців, пов’язаних з цими ключами. Отже, кожен, хто володіє ними, може вимагати право володіння монетами, і витрачати їх.

Днями вийшла перша, неофіційна версія гаманця для криптовалюта Electroneum (ETN) з графічним інтерфейсом (GUI).

Навіщо потрібен паперовий гаманець?
Безпека має першорядне значення при зберіганні валюти. Пам’ятайте про те, що будь-який, хто має доступ до ключів гаманця, має можливість витрачати монети з гаманця. І в даному випадку, у вас не буде посередника, який зможе скасувати транзакції, якщо така необхідність виникне.

Отже, ви зацікавлені в тому, щоб якомога надійніше захистити ваші ключі від хакерів. Якщо хакер отримує доступ до вашого комп’ютера, і знаходить ключі десь в пошті, або ворд-документі, або в PDF, або де-небудь ще, він скоріше за все скористається можливістю вкрасти монети з гаманця.

Однак, якщо ви повинні надрукувати ключі на папері (звідси — Паперовий гаманець), і потім видаліть всі їхні сліди на комп’ютері, ви створите систему зберігання, яку не можна зламати. І завдання безпеки спрощується до забезпечення надійного зберігання аркуша паперу — якщо він загубиться або згорить в пожежі, всі ваші монети будуть втрачені навіки без можливості повернення.

Чому просто не обмежитися одним додатком Electroneum?
Дійсно, адже навіть якщо зловмисник заволодіє вашим телефоном, він все одно не піде занадто далеко, тому що для здійснення переказу, потрібно ввести ПІН. Так?

Все вірно, але давайте розглянемо наступний сценарій.
Системa Electroneum управляє тисячами гаманців, таких, як описаний вище. І в силу того, що користувачі самі не стежать за ключами, система робить це за них. Таким чином, система зберігає тисячі ключів від гаманців в централізованій базі даних, готових для використання, щоразу, коли користувач витрачає монети або Майні нові.

Якби ви були хакером, ви б вважали за краще отримати доступ до одного комп’ютера, щоб на ньому можна знайти один гаманець, або ж вам було б цікавіше отримати доступ до додатка Електронеум з тисячами гаманців і мільйонами монет на них? Будь раціонально мислячий хакер віддасть перевагу другому, що робить додаток Електронеум ласим шматочком для хакерів.

Безумовно, система має безліч захистів, але ніщо не може бути захищене повністю. Наприклад, кріптообменнікі, що зберігають гаманці таким же чином, піддаються атакам кожні 2 місяці, що призводить до втрати мільйонів монет.
Виключно з цієї причини більш вигідно тримати свої монети на паперовому гаманці, ніж чим в додатку або на обміннику.

Як створити паперовий гаманець?
Для того, щоб створити оффлайн-паперовий гаманець, виконайте наступне:

Пройдіть на my.electroneum.com, залогініться, або створіть акаунт, якщо його ще немає.
На сайті зліва ви побачите посилання Offline Paper Wallet. Для більшої секьюрності можете натиснути правою кнопкою миші і відкрити посилання в режимі інкогніто.
Уважно прочитайте інструкції, і потім тисніть на «Let’s Get Started»
Для того, щоб підтвердити, що ви не робот, поводите вишкою по екрану до тих пір, поки смужка «Randomness» не заповниться.
Ваш гаманець готовий.